Jak se připojit k MySQL v Delphi pomocí MyDAC: Komplexní průvodce

Připojení k MySQL databázím je pro mnoho softwarových projektů klíčové. V tomto článku se dozvíte, jak dosáhnout připojení k MySQL databázím pomocí MyDAC, výkonné komponenty pro vývojáře v Delphi. Poskytneme podrobné pokyny k instalaci MyDAC, ukážeme jeho použití na praktických příkladech a porovnáme jej s FireDAC, abychom zdůraznili jeho výhody.

Instalace MyDAC

O produktu
MyDAC je sada databázových komponent pro Delphi, C++Builder a Lazarus, která poskytuje nativní připojení k databázím MySQL. Devart vyvíjí MyDAC a nabízí širokou škálu výhod a funkcí, díky čemuž je oblíbenou volbou pro vývojáře pracující s MySQL databázemi v prostředí Delphi.

Výhody MyDAC:

 • Vysoký výkon: MyDAC je optimalizován pro výkon a zajišťuje efektivní přístup k datům do databází MySQL. Využívá nativní klientské knihovny MySQL, což znamená, že může fungovat lépe než obecné databázové komponenty.
 • Stabilita a spolehlivost: MyDAC je známý svou stabilitou a spolehlivostí. Prochází přísným testováním, aby bylo zajištěno, že bezproblémově funguje s databázemi MySQL, čímž se snižuje riziko selhání aplikace nebo poškození dat.
 • Kompatibilita napříč platformami: MyDAC podporuje více verzí a platforem Delphi a C++Builder, včetně Windows, macOS, iOS, Android a Linux. Tato kompatibilita napříč platformami umožňuje vývojářům vytvářet aplikace pro různé operační systémy.
 • Plná kompatibilita s MySQL: MyDAC poskytuje komplexní podporu pro funkce a datové typy specifické pro MySQL, což zajišťuje, že můžete plně využít možnosti aplikace MySQL.
 • Pokročilé sdružování připojení (connection pooling): MyDAC obsahuje vestavěné sdružování připojení, které může výrazně zlepšit efektivitu databázových připojení ve víceuživatelských aplikacích. Sdružování připojení pomáhá spravovat a opakovaně používat databázová připojení, snižuje režii a zlepšuje výkon.
 • Podpora Unicode: MyDAC plně podporuje Unicode, takže je vhodný pro aplikace, které vyžadují internacionalizaci a lokalizaci.
 • Mnoho komponent pro přístup k datům: MyDAC obsahuje mnoho komponent pro práci s databázemi MySQL, včetně TMyQuery, TMyTable, TMyStoredProc a dalších. Tyto komponenty zjednodušují databázové operace a poskytují konzistentní a intuitivní rozhraní API.
 • Visual Query Builder: MyDAC obsahuje vizuální tvůrce dotazů, který umožňuje graficky vytvářet dotazy SQL. Tato funkce je užitečná pro vývojáře, kteří nejsou odborníky na SQL.
 • Elektronická dokumentace: Devart poskytuje komplexní dokumentaci, včetně uživatelských příruček, výukových programů a referenčních materiálů, které vývojářům pomáhají začít s MyDAC a co nejlépe využít jeho funkce.
 • Responzivní podpora: Devart nabízí citlivou zákaznickou podporu, která vývojářům pomůže s jakýmikoli problémy nebo dotazy, které mohou mít při používání MyDAC.

Vlastnosti MyDAC:

 • Přímá konektivita: MyDAC vytváří přímé připojení k serverům MySQL, což eliminuje potřebu dalšího middlewaru nebo databázových ovladačů.
 • Podpora SQL: MyDAC podporuje SQL pro vytváření, načítání, aktualizaci a mazání dat v databázích MySQL.
 • Podpora transakcí: MyDAC vám umožňuje pracovat s transakcemi a zajišťuje konzistenci a integritu dat ve vašich aplikacích.
 • Streamování objektů BLOB: MyDAC poskytuje efektivní podporu pro práci s binárními velkými objekty (Binary Large Objects – BLOB) a umožňuje streamování dat BLOB.
 • Komprese dat: MyDAC nabízí možnosti komprese dat, čímž snižuje množství dat přenášených mezi aplikací a databázovým serverem, což může vést ke zlepšení výkonu.
 • Šifrování databáze: MyDAC podporuje funkce šifrování serveru MySQL, což zvyšuje bezpečnost dat uložených v databázi.
 • Integrace datové sady: MyDAC se hladce integruje s architekturou přístupu k datům založenou na TDataSet Delphi, což usnadňuje práci s datovými komponentami ve vašem uživatelském rozhraní.
 • Zpracování událostí: MyDAC obsahuje obslužné rutiny událostí, které umožňují reagovat na databázové události, jako jsou změny dat nebo chyby.
 • Automatické zpracování chyb: MyDAC poskytuje automatické zpracování a hlášení chyb, což zjednodušuje proces ladění.
 • Export a import dat: MyDAC umožňuje snadný export a import mezi databázemi MySQL a různými datovými formáty.

Instalace

 1. Chcete-li začít s MyDAC, navštivte oficiální web Devart a stáhněte si nejnovější verzi MyDAC pro Delphi.
 2. Spusťte instalační program MyDAC a postupujte podle průvodce instalací.
 3. Během instalace vyberte verze Delphi, se kterými chcete integrovat MyDAC.

Integrace s Delphi

 1. Otevřete prostředí Delphi IDE.
 2. Přejděte na “Komponenta” > “Instalovat balíčky” / “Component” > “Install Packages” v nabídce IDE.
 3. Klikněte na tlačítko “Přidat” / “Add” a vyhledejte balíček MyDAC (např. “MyDACXE12.dpk”) umístěný v instalačním adresáři.
 4. Klikněte na “Otevřít”/“Open” a poté na “Kompilovat”/“Compile”.
 5. Po úspěšné kompilaci klikněte na “Instalovat”/“Install”.
  MyDAC bude nyní integrován do Delphi.

Připojení k MySQL pomocí MyDAC

Nyní, když máme nainstalovaný MyDAC, pojďme prozkoumat, jak se připojit k databázi MySQL.

Krok 1: Vytvoření nové aplikace Delphi – Spusťte Delphi a vytvořte novou aplikaci VCL Forms.

Krok 2: Přidání komponent MyDAC – Přejděte na “Paletu nástrojů” ve formuláři Delphi a vyhledejte kartu “MyDAC”.
Přetáhněte komponentu TMyConnection do formuláře. To bude použito k navázání spojení s databází MySQL.

Krok 3: Konfigurace připojení MyDAC
Vyberte komponentu TMyConnection ve formuláři.
V nástroji Object Inspector nastavte vlastnost Server na adresu serveru MySQL.
Nastavte vlastnosti Uživatelské jméno a Heslo na přihlašovací údaje MySQL.
Zadejte databázi, ke které se chcete připojit.

Krok 4: Nastavte připojení

 1. Ve formuláři vytvořte tlačítko pro připojení k MySQL.
 2. Poklikáním na tlačítko otevřete editor kódu.
 3. K navázání připojení použijte následující kód:
procedure TForm1.ConnectButtonClick(Sender: TObject);
begin
 MyConnection1.Connected := True;
 if MyConnection1.Connected then
  ShowMessage('Connected to MySQL!')
 else
  ShowMessage('Failed to connect.');
end;

Krok 5: Odpojení od MySQL

Můžete také přidat tlačítko pro odpojení od serveru MySQL. Zde je příklad, jak to udělat:

procedure TForm1.DisconnectButtonClick(Sender: TObject);
begin
 MyConnection1.Connected := False;
 ShowMessage('Disconnected from MySQL.');
end;

MyDAC vs. FireDAC: Výhody MyDAC

 • Výkon: MyDAC je známý svým vysokým výkonem, takže je vhodný pro náročné aplikace, které vyžadují efektivní přístup k databázi.
 • Stabilita: MyDAC nabízí stabilní a spolehlivé připojení k databázi, což snižuje riziko neočekávaných pádů.
 • Podpora napříč platformami: MyDAC podporuje různé verze a platformy Delphi, což zajišťuje flexibilitu při vývoji.
 • Bohatá sada funkcí: MyDAC poskytuje mnoho funkcí, včetně pokročilého sdružování připojení, komprese dat a podpory funkcí specifických pro MySQL.
 • Podpora a dokumentace: Devart, společnost stojící za MyDAC, nabízí vynikající podporu a komplexní dokumentaci, což vývojářům usnadňuje získání pomoci a učení.

Závěr

V tomto článku jsme prozkoumali četné výhody a funkce MyDAC, robustní a efektivní sady databázových komponent navržených pro Delphi, C++Builder a Lazarus. MyDAC nabízí nativní konektivitu k databázím MySQL, což zajišťuje vysoký výkon, stabilitu a kompatibilitu napříč platformami. Díky pokročilým funkcím, jako je sdružování připojení, podpora Unicode, vizuální tvůrce dotazů a komplexní dokumentace, je MyDAC vynikající volbou pro vývojáře, kteří hledají bezproblémovou integraci MySQL do svých aplikací.

Je důležité si uvědomit, že zatímco MyDAC je výkonné řešení DAC pro MySQL, na trhu jsou k dispozici i další produkty DAC, z nichž každý je přizpůsoben konkrétním databázovým systémům. Při výběru DAC pro váš projekt je nezbytné vzít v úvahu konkrétní požadavky vaší databáze a vývojového prostředí. Devart, společnost stojící za MyDAC, nabízí řadu produktů DAC pro různé databáze, takže můžete prozkoumat jejich nabídku a vybrat si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Ať už pracujete s MySQL nebo jinými databázovými systémy, komponenty DAC mohou výrazně zjednodušit interakce s databázemi a zvýšit efektivitu vašich aplikací.

Přeloženo. Autor: Anastasiia Lijnis Huffenreuter (DAC Team, Devart)

Leave a Comment